Věděli jste, že existuje více než 200 esenciálních olejů, které obsahují více než 1000 účinných látek? Není tedy divu, že mají tolik různorodých účinků na naše zdraví, jak psychické, tak i fyzické. Pojďme se podívat na ty nejčastější z nich:
pomáhají usnout a dobře spát
Esenciální oleje podporují aktivitu neurotransmiterů jako je serotonin, hormon, který přispívá k celkovému pocitu klidu a pohody. Jeho nedostatek způsobuje změny nálady, deprese, poruchy spánku a někdy i vznik migrén. Skvělými oleji pro lepší spánek jsou levandule, bergamot nebo ylang-ylang. Stačí 20-30 minut difuze před usnutím a Váš spánek bude mnohem klidnější.
zlepšují alergie a astma, léčí záněty horních cest dýchacích
Mnohé éterické oleje působí protizánětlivě a antibakteriálně a některé jsou dokonce přírodními antihistaminiky, např. levandule nebo máta. Díky těmto vlastnostem dokáží esenciální oleje zmírnit příznaky alergií a astmatu jako jsou pálení očí, kašlání, kýchání, sípání i nemožnost se nadechnout. Tea tree olej výrazně usnadňuje vykašlávání a eukalyptus zase rozpouští hlen v horních cestách dýchacích. Hřebíček má protikřečové účinky a napomáhá zmírnit otok dýchacích cest, čímž také usnadňuje dýchání.
pomáhají s hubnutím
Ano, opravdu. Některé silice působí na náš limbický systém (centrum našich emocí), kde snižují chutě k jídlu, chuť na sladké a odrazují nás od přejídání se ze stresu. Jiné éterické oleje mají účinky i na fyzickou stránku, např. zrychlují metabolismus. Skvělým pomocníkem při hubnutí je grep, který krotí naše chutě, zrychluje spalování a dodává energii. Vyzkoušet můžete i citron, mátu, skořici nebo bergamot. Samozřejmě ale žádný olej nenahradí dostatek pohybu a zdravou stravu.
ulevují od bolesti
Esenciálních olejů s analgetickými účinky je celá řada. Často také kromě úlevy od bolesti působí i v místě jejího vzniku. Například máta postiženou oblast prokrví a tím zmírní zánět, který bolest způsobil. Levandule nás zase zbaví stresu, který je původcem mnohých bolestí, zejména hlavy. Levandule ale působí i protizánětlivě, takže je skvělým pomocníkem i při migrénách.
antibakteriální
Kdo by neznal olej tea tree, který je dnes přidávaný do mnohých, nejen kosmetických preparátů. Jeho antibakteriální vlastnosti jsou skutečně unikátní - tea tree si podle studií dokáže poradit i se zlatým stafylokokem. Smíchejte tea tree esenciální olej s nosným (rostlinným) olejem (třeba kokosovým nebo mandlovým) a máte skvělý lék na akné, spáleniny, odřeniny, ale i plísně, afty nebo lupy. V difuzéru Vám zase rozežene záněty horních cest dýchacích, jak jsme již uvedli výše. Podobně účinná proti bakteriím a virům je i skořice. Oregáno stimuluje tvorbu bílých krvinek a tím posiluje imunitní systém. Dalšími silnými bojovníky s bakteriemi a plísněmi jsou tymián, hřebíček, bergamot nebo citronová tráva. Tip navíc: kápněte některý z těchto olejů do vody na vytírání a máte domácnost zbavenou choroboplodných zárodků i nežádoucího odéru.
zlepšují náladu, uklidňují, ulevují od stresu
Velmi významně ovlivňují éterické oleje také naše psychické zdraví. Již po chvilce inhalování spouštějí některé silice tvorbu klíčových hormonů a neurotransmiterů, které mají vliv na naši náladu a celkové psychické rozpoložení. Jako sedativa působí kadidlo nebo ylang-ylang, snižují tlak a zpomalují srdeční tep. Také navozují pocit míru a harmonie. Pro zlepšení nálady je vhodné inhalovat bergamot nebo růži. Ta zároveň zvedá sebevědomí a probouzí pozitivní myšlenky, navozuje pocity radosti a štěstí. Potřebujete-li naopak povzbudit a dodat energii, výbornými stimulanty jsou skořice nebo grep, pro zlepšení koncentrace vyzkoušejte mátu.